Η συγκεκριμένη εκδήλωση αποτελεί πρωτοβουλία των μελών της ομάδας που θέλησαν μέσα από ένα workshop να γεφυρώσουν την απόσταση που παρατηρείται μεταξύ των φοιτητών πολιτικών και αρχιτεκτόνων μηχανικών. Πρόκειται για μια ημερίδα, σε μορφή διαγωνισμού, που έχει ως σκοπό την δημιουργική συνεργασία των δύο αυτών κλάδων. Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές (χωρισμένοι σε επαγγελματικά και ηλικιακά μικτές ομάδες) θα κληθούν να παράξουν σενάρια, αρχιτεκτονικά και κατασκευαστικά σχέδια καθώς κι ένα πρόπλασμα επί ενός θέματος γενικής κατασκευαστικής φύσης. Το WACES αδιαμφισβήτητα θέτει στους νέους μηχανικούς πολλά ερωτήματα, στα οποία πρέπει να απαντήσουν γρήγορα και αποτελεσματικά μέσα σε 6 ώρες.

Η πρώτη ημέρα του Workshop (9/4) θα διεξαχθεί ηλεκτρονικά  με σκοπό να εισάγει τους φοιτητές στο πνεύμα του διαγωνισμού και να ανακοινωθεί ο διαχωρισμός των ομάδων. Η δεύτερη ημέρα θα διεξαχθεί δια ζώσης σε χώρο του πανεπιστημίου, όπου οι συμμετέχοντες θα κληθούν να αντιμετωπίσουν το σύνθετο ζήτημα που θα τους τεθεί.

Η εκδήλωση θα λάβει μέρος σε χώρο του Α.Π.Θ., συνεπώς ισχύουν τα υγειονομικά πρωτόκολλα για την COVID 19.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα έως την Δευτέρα 28 Μαρτίου.