Στις 12-13 Δεκεμβρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί Διαγωνισμός στο πλαίσιο του GreenTech Challenge by ESU NTUA 2020 (greentechchallenge.gr).

Πρόκειται για ένα διαγωνισμό καινοτόμων ιδεών για Φοιτητές, Ερευνητές & Startups με ενδιαφέρον στους εξής τομείς:

•      Ενέργεια & Περιβάλλον
  •      Έξυπνες και Βιώσιμες Πόλεις
  •      Εναλλακτική Διαχείριση και Ανακύκλωση Ελαστικών
  •      Ορυκτές Πρώτες Ύλες για την Μετάβαση στην Πράσινη Οικονομία
  •      Ανάπτυξη Νέων Προηγμένων Υλικών

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται για 4η συνεχόμενη χρονιά από τη Μονάδα Οικονομικής Περιβάλλοντος & Αειφόρου Ανάπτυξης της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ και από τους τρεις προηγούμενους διαγωνισμούς ήδη μετρά 780 συμμετέχοντες που διακλαδίζονται σε δύο κατηγορίες: Early Stage Startups & Innovation Idea.

Στόχος του διαγωνισμού είναι η σύνδεση του παραγωγικού τομέα με την τεχνογνωσία του Πολυτεχνείου και η εκπαίδευση των συμμετεχόντων σε θέματα επιχειρηματικότητας. Κατά τα πεπραγμένα του διαγωνισμού, η εκάστοτε ομάδα καθοδηγούμενη από έναν μέντορα δημιουργεί, διοργανώνει και παρουσιάζει το επιχειρηματικό της σχέδιο μπροστά σε κριτές και κοινό.

Ο διαγωνισμός θα διαρκέσει δύο μήνες και οι ημερομηνίες για τα επιμέρους events έχουν οριστεί φέτος ως εξής:

•      1st Bootcamp Training Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 17:00 - 21:00
  •      2nd Bootcamp Training Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 17:00 - 21:00
  •      3rd Bootcamp Training Παρασκευή 04 Δεκεμβρίου 17:00 - 19:00
  •      Διεξαγωγή Ημιτελικού και Τελικού Διήμερο 12 & 13 Δεκεμβρίου

Σημειώνεται ότι λόγω της πανδημίας, για την ασφάλεια των συμμετεχόντων η φετινή διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά.

Δήλωση συμμετοχής (ατομικά ή ομαδικά) μέχρι ΤΕΤΑΡΤΗ 28/10/2020.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα <https://www.greentechchallenge.gr/>

Εκ μέρους της Επιστημονικής Επιτροπής

Α. Ζαφειράκου