ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/4/18 Αναχώρηση 8:45πμ από την είσοδο της Πολυτεχνικής Σχολής (Εγνατία)

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ:

• Παραλία Κατερίνης (λιμενικά έργα)
  • Τρίκαλα:
    • Βιολογικός Καθαρισμός – ΕΕΛ Τρικάλων
    • Δημαρχείο Τρικάλων για ενημέρωση στα προγράμματα του Δήμου
    • Βόλτα στο Ληθαίο ποταμό
    • Λίμνη Γκιτζή, Κεφαλόβρυσο
    • Ληθαίος – Πηνειός (Υπερχείλιση Βασιλική)
    • Πύλη Τρικάλων – Πέτρινο γεφύρι & νερόμυλος

Κατά την επίσκεψη στην πόλη των Τρικάλων, θα υπάρχει ελεύθερη ώρα για μεσημεριανό γεύμα.
Αργά το απόγευμα αναχώρηση για Περτούλι, με διανυκτέρευση στους Πανεπιστημιακούς ξενώνες του ΑΠΘ. Τα δωμάτια είναι από μονόκλινα ως τετράκλινα με κοινόχρηστα μπάνια. Απαραίτητα μαζί σας σεντόνια/μαξιλαροθήκη ή sleeping bag (κουβέρτες και μαξιλάρια διατίθενται). Δεν υπάρχει θέρμανση ούτε ζεστό νερό στους ξενώνες. Στο χωριό υπάρχουν ταβέρνες και καφετέριες.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Το βράδυ στο βουνό κάνει κρύο, οπότε μη ξεχάσετε κατάλληλα ρούχα και μπουφάν.

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/4/18
Μετά τον πρωινό καφέ/βόλτα, αναχώρηση για τη τεχνητή λίμνη Πλαστήρα – Επίσκεψη στο φράγμα. Καθ’οδόν στάση σε φράγματα μικρής κλίμακας.
Πέρασμα από τα Τρίκαλα για τον Μύλο Ματσόπουλου και τη γέφυρα Καραβόπορου.
Επιστροφή στη Θεσσαλονίκη αργά το απόγευμα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι φοιτητές που το δήλωσαν

Σχετικά Αρχεία