Το Πανεπιστήμιο Justus Liebig Giessen (JLU) της Γερμανίας, με το οποίο το ΑΠΘ διατηρεί Συμφωνία Επιστημονικής Συνεργασίας, ανακοινώνει πρόγραμμα υποτροφιών με τίτλο “Planetary Scholars & Artists in Residence Program”. Το τετραετές πρόγραμμα υποτροφιών προσκαλεί ερευνητές και καλλιτέχνες να υποβάλουν αίτηση για τις υποτροφίες, ενώ στοχεύει να τονώσει τον διεπιστημονικό διάλογο μεταξύ των ανθρωπιστικών επιστημών, των κοινωνικών επιστημών, και των φυσικών επιστημών.  Απευθύνεται σε επιστήμονες και καλλιτέχνες που ερευνούν τις διαφορετικές σχέσεις μεταξύ κοινωνιών και πλανήτη στα ερευνητικά τους έργα, με έμφαση σε ζητήματα βιωσιμότητας.

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα προς την ΚΥΑ 136877/Ζ1/26.10.21 (ΦΕΚ 5021Α/29.10.21), στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με α) ενίσχυση της συμμετοχής και β) επιβράβευση της επίδοσης φοιτητών και φοιτητριών των ελληνικών ΑΕΙ σε διεθνείς διαγωνισμούς του εξωτερικού, δια του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), με κατ’ αποκοπή ποσό ύψους 500 € για κάθε φοιτητή/φοιτήτρια μέλος ομάδας που θα συμμετέχει/έχει διακριθεί σε προκριματικό/τελικό γύρο.

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα προς την ΚΥΑ 136877/Ζ1/26.10.21 (ΦΕΚ 5021Α/29.10.21), στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα διμερούς συνεργασίας του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD), IKYDA, που αφορά σε χρηματοδότηση κοινών ερευνητικών προγραμμάτων μεταξύ Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης και Ερευνητικών Ιδρυμάτων των δύο χωρών (Ελλάδας-Γερμανίας), με μέγιστο διάστημα χρηματοδότησης τα 2 έτη (1.7.2022 έως 30.6.2024) και μέγιστο ποσό χρηματοδότησης τα 10.000 ευρώ/έτος.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση  κατόπιν επιλογής δύο (2) υποτροφιών από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Αναστασίου Αναστασιάδη», για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, σε πτυχιούχους του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ., για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και σπουδές Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εσωτερικό.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση, κατόπιν επιλογής, δύο (2) υποτροφιών από τα έσοδα του κληροδοτήματος Κων/νου Κατσέα για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 οι οποίες αφορούν πρωτοετείς φοιτητές/τριες των Σχολών: Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνικής, Επιστημών Υγείας, Γεωπονίας και Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος.

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ σχετικά με τη χορήγηση χρηματικών βραβείων, σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών, που φοίτησαν σε ΑΕΙ της Ελλάδας, το ακαδημαϊκό έτος 2020-21.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη επιλογής τεσσάρων (4) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2019-20, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΖΩΗΣ ΣΟΥΤΣΟΥ, η οποία αφορά α) πτυχιούχους/-ες θετικών επιστημών συγκεκριμένων Τμημάτων Σχολών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, β) με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», γ)  ηλικίας έως 36 ετών και δ) εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Β΄(μεταπτυχιακές) ή Γ΄(διδακτορικές) κύκλου σε ΑΕΙ του εσωτερικού.

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη επιλογής τεσσάρων (4) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2018-19, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΖΩΗΣ ΣΟΥΤΣΟΥ, η οποία αφορά α) πτυχιούχους/-ες θετικών επιστημών συγκεκριμένων Τμημάτων Σχολών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, β) με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», γ)  ηλικίας έως 36 ετών και δ) εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Β΄(μεταπτυχιακές) ή Γ΄(διδακτορικές) κύκλου σε ΑΕΙ του εσωτερικού.

Το University of Belgrade της Σερβίας, στο πλαίσιο της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το Α.Π.Θ., χορηγεί δεκατέσσερεις (14) υποτροφίες, σε προπτυχιακούς ή μεταπτυχιακούς φοιτητές των Τμημάτων σας, για την παρακολούθηση θερινών μαθημάτων Σερβικής γλώσσας και Πολιτισμού, από 5 έως 23 Ιουλίου, 2021. Τα μαθήματα θα γίνουν διαδικτυακά και η υποτροφία αφορά την απαλλαγή διδάκτρων.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής- από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη – Ίωνος Τσατσαρώνη ενός χρηματικού βραβείου ύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολώντου Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.