Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει από τα έσοδα της κληρονομίας Κων/νου Παπαϊωάννου, τη χορήγηση - κατόπιν επιλογής - μίας (1) υποτροφίας σε άπορη και άριστη (αποκλειστικά θήλυ) πτυχιούχο όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και σπουδές Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εξωτερικό η οποία θα δοθεί προς συμπλήρωση χορηγούμενης υποτροφίας από το κράτος.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών προς Έλληνες πολίτες για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19 του Ιδρύματος Fulbright

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με την προκήρυξη 18 θέσεων Υ.Δ., με υποτροφία αριστείας χρηματοδοτούμενη από το πρόγραμμα Marie Skłodowska-Curie, σε οποιοδήποτε από τα 19 προσφερόμενα προγράμματα διδακτορικών σπουδών της Ομοσπονδιακής Πολυτεχνικής Σχολής της Λωζάνης (EPFL)

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει 25 υποτροφίες για προπτυχιακές σπουδές το ακαδημαϊκό έτος 2017‐18. Οι Υποτροφίες θα χορηγηθούν σε αποφοίτους ελληνικών λυκείων του σχολικού έτους 2016‐17, που ολοκλήρωσαν την εγγραφή τους σε δημόσιο Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι. της χώρας ως πρωτοετείς φοιτητές για το ακαδημαϊκό έτος 2017‐18.

Σχετικά Αρχεία

Η Σλοβακία, στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος Υποτροφιών της, προσφέρει υποτροφίες για σπουδές σε σλοβακικά πανεπιστήμια κατά το δεύτερο εξάμηνο του ακαδ. έτους 2017-2018.

Υποτροφίες της Ελβετικής κυβέρνησης για ξένους φοιτητές σε μεταπτυχιακό επίπεδο για το ακαδ. έτος 2018-2019.

Ανακοινώνεται η χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης ενός προπτυχιακού φοιτητή κατόπιν επιλογής από τα έσοδα της Δωρεάς της κας Σοφίας Δερμίση "στη μνήμη των ομότιμων καθηγητών Βασιλείου και Νικούλας-Πηνελόπης Δερμίση" για το έτος 2017.

Σχετικά Αρχεία

Ανακοινώνεται η χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης ενός μεταπτυχιακό φοιτητή κατόπιν επιλογής από τα έσοδα της Δωρεάς της κας Σοφίας Δερμίση "στη μνήμη των ομότιμων καθηγητών Βασιλείου και Νικούλας-Πηνελόπης Δερμίση" για το έτος 2017.

Σχετικά Αρχεία

Προκήρυξη επιλογής υποτρόφων χωρίς διαγωνισμό, για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εσωτερικό, ακαδημαικού έτους 2015-16, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ», που υπάγονται στην άμεση διαχείριση του Υπουργείου Οικονομικών.

Σχετικά αρχεία