Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά τη χορήγηση πέντε (5) υποτροφιών από το Υπουργείο Παιδείας, Επιστημών και Τεχνολογικής Ανάπτυξης της Δημοκρατίας της Σερβίας για την παρακολούθηση θερινού προγράμματος σερβικής γλώσσας (9-27 Ιουλίου 2018), στη Φιλολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου.

Στο σχετικό έγγραφο 84084/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ, με τα συνημμένα του, θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη χορήγηση 2 υποτροφιών για την εκμάθηση της αραβικής γλώσσας από το Language Teaching Centre του Πανεπιστημίου του Κουβέιτ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 (3 εξάμηνα).

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί το έγγραφο 83707/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ και συνοπτική ανακοίνωση (θέσεις, προϋποθέσεις, ύψος και διάρκεια χορηγίας) σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού για την ανάδειξη υποτρόφων από τα έσοδα κληροδοτημάτων της αμέσου διαχείρισης του Υπουργείου Οικονομικών, που αφορούν σε Έλληνες και Ελληνίδες, τη ιθαγένεια ή τη καταγωγή, ηλικίας έως 36 ετών και οι οποίοι/-ες είναι εγγεγραμμένοι/-ες και φοιτούν έως και το 4ο εξάμηνο των προπτυχιακών τους σπουδών κατά το ακαδημαϊκό έτος για το οποίο χορηγείται η υποτροφία (2017-2018).

Ο διαγωνισμός αφορά επιστημονικές μελέτες πρωτότυπες και πρόσφατες (τουλάχιστον των τελευταίων 5 ετών από το έτος του διαγωνισμού) επιπέδου διδακτορικής διατριβής ή αντίστοιχο. Κάθε μελέτη (ανά θεματική) επιβραβεύεται με το ποσό των 2.500 Ευρώ.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά τη χορήγηση δύο (2) υποτροφιών, σε φοιτητές/-τριες ή πτυχιούχους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που έχουν γνώση ή διδάσκονται την αραβική γλώσσα, για την παρακολούθηση 8μηνου γλωσσικού προγράμματος, με την επιτυχή ολοκλήρωση του οποίου απονέμεται Επικυρωμένο Πιστοποιητικό Αραβικής Γλωσσομάθειας, στο οποίο θα αναγράφεται η διάρκεια της εκπαίδευσης και ο βαθμός αποφοίτησης.

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση με σκοπό την στήριξη οικονομικά ασθενών φοιτητών στις παρούσες δυσμενείς κοινωνικά συνθήκες στην Ελλάδα, οι οποίοι έχουν αριστεύσει κατά τις προπτυχιακές σπουδές τους, και προκειμένου να έχουν την ευκαιρία απόκτησης μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, προκηρύσσει τη χορήγηση 20 υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές (επιπέδου Master’s) σε όλα τα επιστημονικά πεδία για πανεπιστημιακά ιδρύματα της Ελλάδας και του εξωτερικού με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Σχετικά Αρχεία

Σε συνέχεια της 26146/Ζ1/14.2.2018 Υ.Α. με την οποία προκηρύχτηκε το πρόγραμμα υποτροφιών χωρών της αλλοδαπής σε Έλληνες και Ελληνίδες υπηκόους, στο πλαίσιο διμερών μορφωτικών συμφωνιών, στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η συμπληρωματική προκήρυξη, με ενεργούς συνδέσμους προς όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, σχετικά με τις χώρες:

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών της Γαλλίας, οι οποίες θα χορηγηθούν, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, σε Έλληνες και Ελληνίδες για:

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας: