Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει 25 υποτροφίες για προπτυχιακές σπουδές το ακαδημαϊκό έτος 2017‐18. Οι Υποτροφίες θα χορηγηθούν σε αποφοίτους ελληνικών λυκείων του σχολικού έτους 2016‐17, που ολοκλήρωσαν την εγγραφή τους σε δημόσιο Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι. της χώρας ως πρωτοετείς φοιτητές για το ακαδημαϊκό έτος 2017‐18.

Σχετικά Αρχεία

Η Σλοβακία, στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος Υποτροφιών της, προσφέρει υποτροφίες για σπουδές σε σλοβακικά πανεπιστήμια κατά το δεύτερο εξάμηνο του ακαδ. έτους 2017-2018.

Υποτροφίες της Ελβετικής κυβέρνησης για ξένους φοιτητές σε μεταπτυχιακό επίπεδο για το ακαδ. έτος 2018-2019.

Ανακοινώνεται η χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης ενός προπτυχιακού φοιτητή κατόπιν επιλογής από τα έσοδα της Δωρεάς της κας Σοφίας Δερμίση "στη μνήμη των ομότιμων καθηγητών Βασιλείου και Νικούλας-Πηνελόπης Δερμίση" για το έτος 2017.

Σχετικά Αρχεία

Ανακοινώνεται η χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης ενός μεταπτυχιακό φοιτητή κατόπιν επιλογής από τα έσοδα της Δωρεάς της κας Σοφίας Δερμίση "στη μνήμη των ομότιμων καθηγητών Βασιλείου και Νικούλας-Πηνελόπης Δερμίση" για το έτος 2017.

Σχετικά Αρχεία

Προκήρυξη επιλογής υποτρόφων χωρίς διαγωνισμό, για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εσωτερικό, ακαδημαικού έτους 2015-16, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ», που υπάγονται στην άμεση διαχείριση του Υπουργείου Οικονομικών.

Σχετικά αρχεία

Το Πανεπιστήμιο Tsinghua του Πεκίνου καλεί ξένους φοιτητές να συμμετάσχουν σε θερινό πρόγραμμα (summer school) με στόχο τη γνωριμία τους με το Πανεπιστήμιο και την καλύτερη κατανόηση της Κίνας.

Το Ινδικό Συμβούλιο για την Αγροτική Έρευνα (Indian Council for Agricultural Research, ICAR) καλεί ξένους υποψηφίους να υποβάλουν αιτήσεις προς το Netaji Subhas- ICAR International Fellowship για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, για την απόκτηση διδακτορικού τίτλου σπουδών στη γεωργία και τις σχετικές επιστήμες.