25-26 Νοεμβρίου 2017, Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (Μ2) Για δεύτερη χρονιά διοργανώνεται στη Θεσσαλονίκη το Επιστημονικό και Εκθεσιακό Συνέδριο που απευθύνεται στους φοιτητές όλων των βαθμίδων και των επιστημονικών πεδίων, της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Το ΑΠΘ  από 7.12.2016 έχει γίνει μέλος του Διεθνούς Δικτύου "Giovani nel Mondo" που εδρεύει στην Ρώμη, Ιταλία. Στο πλαίσιο της συμμετοχής του ΑΠΘ στο προαναφερόμενο δίκτυο, περιήλθε ανακοίνωση για την διοργάνωση του 3rd International Careers Festival, που θα διεξαχθεί στην Ρώμη, από 24 έως 27 Μαρτίου 2018.

Ορισμός Εφορευτικών Επιτροπών για την εκλογή εκπροσώπων των μελών ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ στη Συνέλευση του Τμήματος και Τομέων:

• Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ  στη Συνέλευση ΤΥΤΠ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του ΤΓΜ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του ΤΕΤΚ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του Τμήματος
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του ΤΟΜΕΔΕ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΕΠ στη Συνέλευση του Τμήματος
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΕΠ στη Συνέλευση του ΤΥΤΠ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ για Συνέλευση ΤΕΤΚ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ στη Συνέλευση ΤΓΜ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ στη Συνέλευση ΤΟΜΕΔΕ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ στη Συνέλευση του Τμήματος

Σχετικά Αρχεία

Από τον Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος (καθ. Π. Πρίνος) διοργανώνεται ημερήσια εκδρομή στο Φράγμα Αώου και στο Φράγμα Αλιάκμονα, την Πέμπτη 30.11.2017
Η εκδρομή απευθύνεται στους φοιτητές του ΤΥΤΠ και του ΤΓΜ (7ου και 9ου εξαμήνου) καθώς και στους φοιτητές του 5ου εξαμήνου.
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Δηλώσεις Συμμετοχής στην Γραμματεία του ΤΥΤΠ (κ. Μ. Γραμματικοπούλου, Γραφείο 201,  2ος όροφος, ώρες 9.00-13.00) μέχρι την Τρίτη 28.11.2017 Ώρα αναχώρησης 9:00πμ (στην είσοδο του κτιρίου εδρών, Εγνατία) Ώρα επιστροφής 7:00μμ

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει από τα έσοδα της κληρονομίας Κων/νου Παπαϊωάννου, τη χορήγηση - κατόπιν επιλογής - μίας (1) υποτροφίας σε άπορη και άριστη (αποκλειστικά θήλυ) πτυχιούχο όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και σπουδές Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εξωτερικό η οποία θα δοθεί προς συμπλήρωση χορηγούμενης υποτροφίας από το κράτος.

4-6 June 2018
9th GRACM International Congress on Computational Mechanics (GRACM 2018)
Chania Crete, Greece

Απόφαση Συγκλήτου (συν. 2949/16-10-2017, αρ. πρωτ.  εγγρ. 3966/24-10-2017) που αφορά στην έγκριση μητρώου εσωτερικών και εξωτερικών μελών τoυ Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.

Επισυνάπτεται και το εγκεκριμένο μητρώο.

Σύμφωνα με το έγγραφο (http://eudoxus.gr/Files/Dianomi_Xeimerinou_2017-2018.pdf) του Υπουργείου Παιδείας, η διανομή συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο θα ξεκινήσει την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2017 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2018. Οι δηλώσεις συγγραμμάτων των φοιτητών θα ξεκινήσουν την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2017 και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017.

Την  Τετάρτη 1/11/2017 και ώρα 9:00 στην αίθουσα Δ6 ο καθηγητής Liberato Ferrara από το Πολυτεχνείο του Μιλάνο θα δώσει διάλεξη με θέμα "Self healing concrete".

Μαρία Στεφανίδου
Αν. Καθηγήτρια