25-26 Νοεμβρίου 2017, Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (Μ2) Για δεύτερη χρονιά διοργανώνεται στη Θεσσαλονίκη το Επιστημονικό και Εκθεσιακό Συνέδριο που απευθύνεται στους φοιτητές όλων των βαθμίδων και των επιστημονικών πεδίων, της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Το ΑΠΘ  από 7.12.2016 έχει γίνει μέλος του Διεθνούς Δικτύου "Giovani nel Mondo" που εδρεύει στην Ρώμη, Ιταλία. Στο πλαίσιο της συμμετοχής του ΑΠΘ στο προαναφερόμενο δίκτυο, περιήλθε ανακοίνωση για την διοργάνωση του 3rd International Careers Festival, που θα διεξαχθεί στην Ρώμη, από 24 έως 27 Μαρτίου 2018.

Ορισμός Εφορευτικών Επιτροπών για την εκλογή εκπροσώπων των μελών ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ στη Συνέλευση του Τμήματος και Τομέων:

• Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ  στη Συνέλευση ΤΥΤΠ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του ΤΓΜ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του ΤΕΤΚ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του Τμήματος
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΔΙΠ στη Συνέλευση του ΤΟΜΕΔΕ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΕΠ στη Συνέλευση του Τμήματος
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΕΠ στη Συνέλευση του ΤΥΤΠ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ για Συνέλευση ΤΕΤΚ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ στη Συνέλευση ΤΓΜ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ στη Συνέλευση ΤΟΜΕΔΕ
  • Ορισμός Εφορευτικής Επιτροπής ΕΤΕΠ στη Συνέλευση του Τμήματος

Σχετικά Αρχεία

Από τον Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος (καθ. Π. Πρίνος) διοργανώνεται ημερήσια εκδρομή στο Φράγμα Αώου και στο Φράγμα Αλιάκμονα, την Πέμπτη 30.11.2017
Η εκδρομή απευθύνεται στους φοιτητές του ΤΥΤΠ και του ΤΓΜ (7ου και 9ου εξαμήνου) καθώς και στους φοιτητές του 5ου εξαμήνου.
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Δηλώσεις Συμμετοχής στην Γραμματεία του ΤΥΤΠ (κ. Μ. Γραμματικοπούλου, Γραφείο 201,  2ος όροφος, ώρες 9.00-13.00) μέχρι την Τρίτη 28.11.2017 Ώρα αναχώρησης 9:00πμ (στην είσοδο του κτιρίου εδρών, Εγνατία) Ώρα επιστροφής 7:00μμ

Σύμφωνα με το έγγραφο (http://eudoxus.gr/Files/Dianomi_Xeimerinou_2017-2018.pdf) του Υπουργείου Παιδείας, η διανομή συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο θα ξεκινήσει την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2017 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2018. Οι δηλώσεις συγγραμμάτων των φοιτητών θα ξεκινήσουν την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2017 και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017.

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών στο πλαίσιο των δωρεάν μαθημάτων του θα προσφέρει για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, σε φοιτητές-ήτριες του Α.Π.Θ. μαθήματα ξένων γλωσσών. (απόφαση ΔΣ αριθμ.78/4-10-2017)
Επισημαίνεται ότι στο τέλος κάθε εξαμήνου θα διενεργούνται εξετάσεις επίδοσης. Θα αποδοθούν 2 πιστωτικές μονάδες (ECTS)/μάθημα/ εξάμηνο.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με ανακοίνωσή του ενημερώνει ότι η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων χορήγησης του στεγαστικού επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17, η οποία έληγε την 20η Οκτωβρίου 2017, παρατείνεται έως και την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017.

Δεν προβλέπεται να δοθεί άλλη παράταση.

Ο υποψήφιος διδάκτορας θα ανήκει στο Department of Civil and Environmental Engineering of UMass (https://cee.umass.edu/).
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ή να επισκεφτούν την ιστοσελίδα: https://sgerasimidis.wixsite.com/mysite

Η έναρξη των σπουδών είναι τον Ιανουάριο του 2018.

Η Συνέλευση του Τμήματος στην υπ' αριθμ. 1/20-9-2017 συνεδρίασή της, αφού έλαβε υπόψη την παρ. 5α του άρθρου 74 του Ν. 4485, αποφασίζει την εγγραφή
στο Α΄ εξάμηνο σπουδών του ακαδημαϊκού έτους 2017-18 των παρακάτω υποψηφίων στις κατατακτήριες εξετάσεις, του ακαδημαϊκού έτους 2016-17, που συγκέντρωσαν τριάντα (30) μονάδες ανεξαρτήτως της επίδοσής τους σε επιμέρους μαθήματα:

1. Κεσδζόγλου Κυριακή του Γεωργίου
  2. Παπαδόπουλο Αναστάσιο του Κωνσταντίνου
  3. Ιωαννίδη Δημήτριο του Ευαγγέλου

Προθεσμία εγγραφής 20-31 Οκτωβρίου 2017.

Σχετικά Αρχεία