Π P O Σ K Λ H Σ H

Την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2023 και ώρα 09:30 θα συνεδριάσει μέσω τηλεδιάσκεψης e-presence η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ.

ΘEMATA HMEPHΣIAΣ ΔIATAΞHΣ

1. Ενημέρωση για θέματα Συγκλήτου, Κοσμητείας και λειτουργίας του Τμήματος.
2. Συγκρότηση 15-μελούς εκλεκτορικού σώματος (με τα αντίστοιχα αναπληρωματικά μέλη) για τη μονιμοποίηση στη βαθμίδα του επίκουρου καθηγητή του Τ.Ε.Τ.Κ του επίκουρου καθηγητή με θητεία κ. Γρηγόρη Μανούκα, με γνωστικό αντικείμενο "Στατική και Δυναμική των Κατασκευών. Ανελαστικές μέθοδοι υπολογισμού κτιρίων οπλισμένου σκυροδέματος".
3. Τοποθέτηση της κας Ασημίνας Αθανατοπούλου-Κυριακού, καθηγήτριας, στο Εργαστήριο «Στατικής και Δυναμικής των Κατασκευών» του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, βάσει του Ν.4957/2022.
4. Τοποθέτηση του κ. Γεώργιου Στέφανου, αναπληρωτή καθηγητή, στο Εργαστήριο «Στατικής και Δυναμικής των Κατασκευών» του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, βάσει του Ν.4957/2022.
5. Τοποθέτηση του κ. Τριαντάφυλλου Μακάριου, αναπληρωτή καθηγητή, στο Εργαστήριο «Στατικής και Δυναμικής των Κατασκευών» του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, βάσει του Ν.4957/2022.
6. Τοποθέτηση του κ. Κωνσταντίνου Κωστινάκη, επίκουρου καθηγητή, στο Εργαστήριο «Στατικής και Δυναμικής των Κατασκευών» του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, βάσει του Ν.4957/2022.
7. Τοποθέτηση του κ. Βασίλειου Τσιγγέλη, Δρ πολιτικού μηχανικού, μέλους Ε.Δι.Π., στο Εργαστήριο «Στατικής και Δυναμικής των Κατασκευών» του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, βάσει του Ν.4957/2022.
8. Τοποθέτηση της κας Βασιλικής Τερζή, Δρ πολιτικού μηχανικού, μέλους Ε.Δι.Π., στο Εργαστήριο «Στατικής και Δυναμικής των Κατασκευών» του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, βάσει του Ν.4957/2022.
9. Θέματα εφαρμογής του «νέου» προγράμματος σπουδών (2022-2023).

10. Ένταξη του μαθήματος ΣΙΔΗΡΕΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΕ3000 του «παλαιού» προγράμματος σπουδών στο 9ο εξάμηνο για το ακαδ. έτος 2023-24.
11. Αναθέσεις διδασκαλίας στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024.
12. Αναθέσεις διδασκαλίας σε άλλα τμήματα της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ., κατόπιναιτημάτων τους, για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024.
13. Πρόγραμμα εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2023.
14. Διοργάνωση εντατικού προγράμματος μικτής κινητικότητας (Blended Intensive Program - BIP) μέσω του προγράμματος Erasmus+ και έγκριση συμμετοχής των φοιτητών του ΤΠΜ
και του διδακτικού προσωπικού του Εργαστηρίου Οδοποιίας σε αυτό.
15. Σύναψη μνημονίου συνεργασίας μεταξύ του Α.Π.Θ. και του University of Prishtina "Hasan Prishtina" του Κοσόβου.
16. Σύναψη μνημονίου συνεργασίας μεταξύ του Α.Π.Θ. και του Hanyang University, Σεούλ, της Κορέας.
17. Ορισμός 7-μελούς εξεταστικής επιτροπής Υ.Δ. Αθανασιου Τσιαράπα.
18. Ορισμός 7-μελούς εξεταστικής επιτροπής Υ.Δ. Απόστολου Αναγνωστόπουλου.
19. Ορισμός 3-μελών επιτροπών αξιολόγησης αιτήσεων υποψηφίων διδακτόρων για την εισαγωγή τους στο Πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών του ΤΠΜ.
20. Αιτήσεις Μελών ΔΕΠ/ΕΔΙΠ/ΕΕΠ/ΕΤΕΠ.
21. Αιτήσεις- Ανακοινώσεις – Προτάσεις ΠΜΣ.
22. Αιτήσεις – Ανακοινώσεις- Προτάσεις.
23. Φοιτητικά Ζητήματα.

Η πρόεδρος του Τμήματος