ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Με βαθιά θλίψη έγινε γνωστή σήμερα 1η Αυγούστου 2022 η εκδημία του Δημοσθένη Αγγελίδη, ομότιμου καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Ο Δημοσθένης Αγγελίδης υπήρξε εξέχων επιστήμονας με σημαντικό έργο και μεγάλη διεθνή αναγνώριση στο αντικείμενο των Θαλασσίων Έργων και άοκνος λειτουργός του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ., το οποίο υπηρέτησε και από το αξίωμα του προέδρου.

Η απώλειά του αποτελεί πηγή βαθιάς θλίψης για την ακαδημαϊκή κοινότητα του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ., η οποία εκφράζει τα ειλικρινή και θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια και στους οικείους του.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Αλέξανδρος – Δημήτριος Τσώνος

Καθηγητής