Μετά μακρόχρονη πάλη με την επάρατη νόσο έφυγε από την ζωή ο ομότιμος καθηγητής Θαλασσίων Έργων του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ Δημοσθένης Αγγελίδης. Γέννημα θρέμμα του ΑΠΘ μετά από εξαιρετικές σπουδές, συνέχισε σε μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδές και έρευνα στο ΜΙΤ. Μετά την λήψη του PhD παρέμεινε στις ΗΠΑ εργαζόμενος στον χώρο των θαλασσίων κατασκευών εκμετάλλευσης υδρογονανθράκων επί εικοσαετία.

Νοσταλγός της πατρίδας του επέστρεψε στην Ελλάδα,  μεταφέροντας γνώσεις και τεράστια τεχνολογική εμπειρία, ως καθηγητής Θαλασσίων Έργων στο ΑΠΘ. Εργάστηκε διδακτικά, ερευνητικά, συμβουλευτικά και υπηρέτησε από θέσεις ευθύνης το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ με ζήλο, αφοσίωση, προσήνεια, συνεργασιμότητα, και ακαδημαϊσμό απαράμιλλα. Αγαπητός στους συναδέλφους του, στους νεότερους συνεργάτες του και στους φοιτητές, κράτησε υψηλότατα επίπεδα τόσο στον εκπαιδευτικό όσο και στον ερευνητικό τομέα. Η πνευματική παρουσία και η επίδραση του στους νεότερους συναδέλφους και στους φοιτητές που ως απόφοιτοι εργάζονται εκτός ΑΠΘ θα παραμείνει ανεξίτηλη. Μερικοί από τους συναδέλφους και τους στενότερους συνεργάτες του, αισθάνθηκαν ότι όφειλαν την παρούσα νεκρολογία ως δείγμα τιμής και αγάπης στον πρόσωπό του. Ας είναι αναπαυμένος.

Χ. Κουτίτας                Θ. Καραμπάς            Ε. Λουκογεωργάκη

Μ. Βαφειάδης           Α. Ζαφειράκου          Ν. Θεοδοσίου