Π P O Σ K Λ H Σ H

Την Παρασκευή, 6 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 09:30 θα συνεδριάσει η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. H συνεδρίαση θα γίνει με τηλεδιάσκεψη e-presence, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 44 του Ν. 4957/2022 (ΦΕΚ 141/τ. Α΄/21-7-2022).

ΘEMATA HMEPHΣIAΣ ΔIATAΞHΣ

1. Ενημέρωση για θέματα Συγκλήτου, Κοσμητείας και λειτουργίας του Τμήματος.
2. Έγκριση εγγραφής των εισαγομένων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.
3. Έγκριση εγγραφής των εισαγομένων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία των Αλλοδαπών – Αλλογενών Λυκείων εκτός ΕΕ και Αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων
κρατών μελών της Ε.Ε. ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.
4. Νέες συμφωνίες του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στο πλαίσιο του Erasmus+ για το 2024-2029.
5. Πρόταση ομοτιμοποίησης αφυπηρετήσασας καθηγήτριας κ. Ασημίνας Αθανατοπούλου-Κυριακού.
6. Πρόταση ομοτιμοποίησης αφυπηρετήσαντος καθηγητή κ. Κωνσταντίνου Κατσιφαράκη.
7. Πρόταση ομοτιμοποίησης αφυπηρετήσαντος καθηγητή κ. Παναγιώτη Πρίνου.
8. Πρόταση ομοτιμοποίησης αφυπηρετήσαντος καθηγητή κ. Αλέξανδρου Δημητριου Τσώνου.
9. Πρόταση συνεργασίας μεταξύ του ΑΠΘ με το Argicultural University of Georgia.
10. Πρόταση συνεργασίας μεταξύ του ΑΠΘ με το University of Buenos Aires της Αργεντινής.
11. Πρόταση συνεργασίας μεταξύ του ΑΠΘ με το University of Rio de Janeiro της Βραζιλίας.
12. Ορισμός 7-μέλους εξεταστικής επιτροπής του υποψήφιου διδάκτορα κ. Παναγιώτη Νικολιδάκη.
13. Ορισμός 7-μελούς εξεταστικής επιτροπής της υποψήφιας διδάκτορα κ. Θεοδώρας Βαγδατλή.
14. Αίτηση για εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας του κ. Χρήστου Παναγιωτόπουλου.
15. Αίτηση για εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας του κ. Λάμπρου Κωτούλα.
16. Αναθέσεις διδασκαλίας του ΠΜΣ ΑΣΤΕ για το χειμερινό εξάμηνο ακαδ. έτους 2023-2024.
17. Αιτήσεις Μελών ΔΕΠ/ΕΔΙΠ/ΕΕΠ/ΕΤΕΠ.
18. Αιτήσεις- Ανακοινώσεις - Προτάσεις ΠΜΣ.
19. Αιτήσεις - Ανακοινώσεις- Προτάσεις.
20. Φοιτητικά ζητήματα.
21. Εκλογή για τη μονιμοποίηση του κ. Γρηγορίου Μανούκα στην κατεχόμενη βαθμίδα του επίκουρου καθηγητή, του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών, με γνωστικό αντικείμενο: «Στατική και Δυναμική των Κατασκευών. Ανελαστικές μέθοδοι υπολογισμού κτιρίων οπλισμένου σκυροδέματος» (16.00).

Η πρόεδρος του Τμήματος

Α. Τσικαλουδάκη